Seyyid Kutub Resimli Sözler (1906-1966)

Son Güncelleme

Yorum: 0

Bu Sayfa 29 Ağustos 1966 yılında hayata veda eden Mısırlı yazar ve düşünce adamı Seyyid Kutub anısına düzenlenmiştir. Kutub hayatı boyunca İslamiyette var olan hurafeleri eleştirmiş ve mevcut sisteme karşı olan görüşleriyle öne çıkmıştır. Nitekim 1965 yılında devlete karşı darbe girişimi yapmak suçundan tutuklanmış, yargılamalar sonucu 21 Ağustos 1966 da hakkında idam kararı verilmiştir. Bu karar bir çok ülkede tepki çekmiş ancak mevcut Mısır yönetimi karardan dönmemiştir. Hakimin kararı açıklamasından sonra Kutub’un ağzından aşağıdaki sözler dökülmüştür;

Eğer Allah kanunu ile mahkûm edilmişsem ben Hakk’ın hükmüne razıyım. Eğer batıl kanunlarla mahkûm olmuşsam ondan çok daha üstün bir düşünceye sahip olduğum için batıldan ve münafıklardan merhamet dilemem. Allah’a şükürler olsun ki on beş sene cihad ettikten sonra bu mertebeye ulaştım. Ben Allah yolunda yaptığım iş için asla özür dilemem. Namazda Allah’ın birliğine şehadet eden parmağım asla bir tağutun hükmünü onaylayan tek bir harf bile yazmayacaktır.

29 Ağustos 1966 da idam edilmiştir.

Aşağıdaki sözler alıntılardan oluşuyor. Görseller ise resimlisozler.net‘e aittir. İzinsiz kullanım telife tabidir. İsim vererek ve alıntı yaparak dilediğiniz mecrada paylaşabilirsiniz.

Seyyid Kutub Sözleri ve Alıntıları

Ateist, Materyalist Anlayışın Arkasında Bir Yahudi; Hayvani Cinsellik Anlayışının Arkasında Bir Yahudi, Ailenin Yıkılması ve Toplumdaki Kutsal Bağların Çözülmesi Arkasında Bir Yahudi Vardır.

Ben Allah Yolunda Yaptığım Bir İş İçin Asla Özür Dilemem.

Irkçılığa Değil, Taassuba Değil, Toprağa Değil, Bayrağa Değil, Menfaate Değil, Ganimete Değil Allah’a Davet Et!

Kim İçin Öldüyseniz, Ödülünüzü Ondan Bekleyin.

Eğer İdamı Hak Etmiş Olarak Hakk’ın Emri ile İpe Çekiliyorsam Buna İtiraz Etmek Haksızlıktır. Eğer Batılın Zulmüne Kurban Gidiyorsam Batıldan Merhamet Dileyecek Kadar Alçalamam

İslâm Ne Bir Irka Sunulmuş Bir Armağandır ve Ne De Belirli Bir Vatanın Sosyal Düzenidir, O İlâhî Bir Metot ve Dünya Düzenidir.

İslam; İnsanlar Arasında Sınıf ve Tabakalar Oluşturulmasına Düşman Olduğu Kadar Hiçbir Şeye Düşman Değildir.

Çalışmak Da Yiyip İçmek Kadar Gerekli Bir İhtiyaçtır. Çalışmak Ruhun ve Vücudun Zekatıdır. İslam Çalışmayı İbadet Kabul Eder. İşsizlik Toplumu Yıkıma Sürükler. Bu Nedenle Devlet Toplumu İşsizlik Felaketinden Korumak İçin Gereken İmkanları Hazırlamalıdır.

Hiç Kimse Doğduğu Yerden Ötürü Başkalarından Üstün Sayılamaz.

İslam Hem Devlet Dairelerinde Hem De Umumi Hizmetlerde Her Türlü İmtiyazın Karşısındadır. 

İslam, Dindarlık Kisvesi Altında Tembel Tembel Oturmayı Da Haram Kılmıştır. İbadetler Muayyen Vakitlerde Yapıldığı İçin Bir Kimsenin Bütün Gününü Almazlar. ‘Namaz Kıldıktan Sonra Yer Yüzüne Dağılın ve Allah’ın Lütfundan Nasibinizi Arayın.’ Cuma Suresi, 10. Ayet. İslam, Bir Kenara Çekilip İşsiz Güçsüz Dualar Okuyarak Zaman Geçirmeyi De Kabul Etmez.

İslam’ın Prensipleri Servetin Belirli Birtakım Ellerde Toplanarak Sınırlı Bir Alanda Dönüp Durmasını, Bir Tarafta Fakirlik, Diğer Tarafta Lüks ve Şatafat Meydana Getirmesini Haram Etmiştir.

Din, İslam’a Göre Bir Meslek Ya Da Sanat Değildir. Bu Bakımdan Din Adına Kazanç Sağlanamaz…

İslâm, İnsanlığı Kula Kulluk Etmekten Kurtarır…

İyi Biriyseniz; Vicdanı Kararmış İnsanlar, Sizi Kaybeden Olarak Hatırlar.

Zafer Karşısında Sabırlı Olmak, Yenilgi Karşısında Sabırlı Olmaktan Çok Daha Zordur.

Eğer Talihsizlik İnsanlığı Bir Gün Amerika’nın Eline Düşürürse, Amerika’yı Durduracak Bir Güçte Yeryüzünde Bulunmazsa Vay İnsanlığın Başına Geleceklere.

Dilin Söylediği Sözler Var Olan Hakikatleri Değiştirmez.

Unutmayınız Ki, Ölüm Karşısında Hazır Olanlara Hayat Armağan Edilir…

İslam’da Yöneticiye Sırf Şahsı İçin İtaat Olunamaz.

Bugün De Etrafımız Cehaletle Sarılmış Durumda, İslam’ın İlk Yıllarındaki Doğasını Koruyan, Hatta Belki De Daha Beter Durumda Olan Bir Cehalet.

Bizim Vazifemiz, İçinde Yaşadığımız Cahiliye Toplumunu Değiştirmek İçin İlk Önce Kendimizi Değiştirmektir.

İslam, Bakışlarını Semaya Çevirebilsinler Diye İnsanları Toprak Bağımlılıklarından Kurtarmıştır.

Allah’ın Sınırı İlk Önce Allah’ın Hakimiyetinden Başka Bir Hakimiyet Tanımamakla Başlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: