Şu Anda Buradasın: Anasayfa » GENEL » Emiliano Zapata (1879-1919) Resimli Sözler

Emiliano Zapata (1879-1919) Resimli Sözler

Emiliano Zapata, 1910’da başlayan Meksika Devrimi’nin lideridir. Gabriel Zapata ve Cleofas Salazar’ın on çocuğundan dokuzuncusu olarak, Anenecuicil köyünde dünyaya geldi. 17 yaşına geldiğinde babasını kaybetti ve ailesine bakmak zorunda kaldı.

Vikipedi

Doğum tarihi: 8 Ağustos 1879, Anenecuilco, Meksika

Tam adı: Emiliano Zapata Salazar

Suikaste uğradığı tarih ve yer: 10 Nisan 1919, Chinameca, Morelos

“Ve Eviniz Yakılırsa Yeniden Yapın, Tahılınız Yakıldıysa Yeniden Ekin. Çocuklarınız Ölürse Daha Çok Doğurun. Sizi Ovalardan Kovarlarsa Dağlarda Yaşayın Ama Yaşayın. Hep Liderler Arıyorsunuz, Hatasız Güçlü Adamlar. Hiç Yok, Sadece Sizin Gibiler Var. Yaşarlar, Değişirler, Bırakırlar, Ölürler. Liderler Yok, Sadece Siz Varsınız. Güçlü Bir Halk, Süren Tek Güçtür. Amacımız Topraktı, Bir Düşünce Değil. Aileleri Besleyecek Buğday Ekili Toprak. Özgürlük Bir Kelime Değil Ama Akşam Evinin Önünde Güven İçinde Oturan Bir Adam. Barış Bir Rüya Değil, Dinlenmek, Nezaket İçin Zaman. Kafamda Bir Soru Var: Kötü Bir Davranıştan İyi Bir Şey Çıkabilir Mi? Bu Kadar Şiddetin Sonunda Nezaket Çıkabilir Mi? Bu Kadar Cinayetten Barış Çıkabilir Mi? Öfke Ve Nefret Düşünceleri İçinde Doğmuş Bir İnsan, Barışı Sürdürülebilir Mi? Barış İçinde Yönetebilir Mi, Bilmiyorum? Öyle Uzun Zamandır Savaşıyorum Ki Barışı Anlayamıyorum.” 
Emiliano Zapata Sözleri

Güçsüz Halklar Güçlü Liderler Çıkarır, Güçlü Halklarınsa Lidere İhtiyacı Yoktur.

Ayakta Ölmek, Dizlerinin Üzerinde Yaşamaktan Daha İyidir.

“Ahlak Kurşun Yaralarıyla Delik Deşik Olmuştu.”

“Siyaset Dünyası, İnsanların Hiç Çekinmeden Birbirini Çiğnediği, Gözünü Kırpmadan Vahşice Birbirlerini Öldürdüğü, Koskoca Bir Muharebe Alanıydı. Ne İman Kalmıştı Ne De Yasa.”

 Hep Liderler Arıyorsunuz, Hatasız Güçlü Adamlar. Hiç Yok, Sadece Sizin Gibiler Var. Yaşarlar, Değişirler, Bırakırlar, Ölürler.

Toprak, Onu Eliyle İşleyenlerindir.

Prensiplere Köle Olarak Ölmek İstiyorum, İnsanlara Değil.

Bir Cevap Yazın