You are here: Home » EDEBİYAT » Cyrano de Bergerac Resimli Sözler (1619-1655)

Cyrano de Bergerac Resimli Sözler (1619-1655)

Bu sayfa 28 Temmuz 1655 yılında hayata veda eden yetenekli bir asker ve oyun yazarı olan düellocu Cyrano de Bergerac anısına düzenlenmiştir.

Hercule-Savinien de Cyrano de Bergerac, Paris doğumlu Fransız oyun yazarı ve düellocu. Aynı zamanda yetenekli bir asker ve şair olan Bergerac’ın askerliği babadan gelmektedir. Zira babası Solomon Bergerac, Orduda albaydı. Bir “libertin”dir, yani kiliseyle kralın sanat üzerinde uyguladıkları mutlak monarşiyi reddeder. 

Doğum tarihi: 6 Mart 1619, Paris, Fransa
Ölüm tarihi ve yeri: 28 Temmuz 1655, Sannois, Fransa

Vikipedi

Aşağıdaki sözler alıntılardan oluşuyor. Görseller ise resimlisozler.net‘e aittir. İzinsiz kullanım telife tabidir. İsim vererek ve alıntı yaparak dilediğiniz mecrada paylaşabilirsiniz.

Cyrano de Bergerac Sözleri

“Eğer Dört Köşe Bir Kepiniz, Bir Külahınız veya Bir Cüppeniz Yoksa Ne Kadar Güzel Konuşursanız Konuşun, Eğer Anlattıklarınız Bu Süslü Örtülü Bilginlerin İlkelerine Aykırıysa, Sizler Bir Aptal, Bir Deli veya Bir Tanrı Tanımaz Sayılırsınız.”

 Sonsuzluğu Genel Olarak Anlamasanız Bile Hiç Değilse Kısım Kısım İdrak Edebilirsiniz.”

”Zira Ölüm Canlıların Başına, Sadece Maddenin Uğradığı Biçim Değişimiyle Gelir.”

”Güçlüye Baş Eğmeniz, Sonunda Onunla Baş Edemeyeceğiniz Bir Zafer Kazanacak Olmasından Değil Midir?”

”Hiçlik Bir Şeydir ve Var Olan Bütün Şeyler Hiçbir Şey Değildir.”

“Onun Ağzını Kilitleyen,” Dedi, “Üzüntüsünün Aşırılığı Değil, Adalet Karşısına Çağrılan Bütün Suçluların, Hakimlerin Dışındakilerle Konuşmalarını Bizim Yasalarımızın Yasaklamasıdır.

“Bir Devletin Devamlılığı İçin İlk ve En Temel Kural Eşitliktir; Ama İnsan Bunu Ebediyen Sürdürmeyi Bilemez:

Gençler İhtiyarların, Fakirler Zenginlerin, Köylüler Soyluların, Prensler Hükümdarların ve Hükümdarlar Da Yarattıkları Yasaların Kölesidirler…”

İnsan Ki Doğa, Onu Her Şeyden Yapar­ken, Canavarlar Gibi Yaratmıştır, Ama Ayrıca İçine Bütün Canlılara Hükmetme ve Onları Yok Etme Duyusunu Dahil Etmiştir.

Bir Hediye Onu Kabul Edecek Olanın Seçimi Dışındaysa, Değerini Kaybeder.

Bir Cevap Yazın