Şu Anda Buradasın: Anasayfa » BİLİM ADAMI SÖZLERİ » Aziz Sancar Resimli Sözler (8 Eylül 1946)

Aziz Sancar Resimli Sözler (8 Eylül 1946)

Bu Sayfa 08 Eylül 1946 yılında doğan Mardin’in Savur ilçesinde doğan 2015 Nobel Fizik Ödülü sahibi moleküler biyolog Aziz Sancar anısına düzenlenmiştir.  Sancar ilk ve orta öğretimini Mardin’de tamamladı. 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini birincilikle bitirdi. Amerika ve Türk vatandaşlığı olan Aziz Sancar 2015 yılında aldığı Nobel ödülünü ” beni ödüle götüren Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyetinin yaptığı eğitim devrimidir. Dolayısıyla bu ödülün sahibi Atatürk ve Türkiye Cumhuriyetini temsil eden Anıtkabir Müzesi’dirdiyerek, Anıtkabir’e bağışlamıştır.

Aşağıdaki sözler alıntılardan oluşuyor. Görseller ise resimlisozler.net‘e aittir. İzinsiz kullanım telife tabidir. İsim vererek ve alıntı yaparak dilediğiniz mecrada paylaşabilirsiniz.

Aziz Sancar Sözleri

1981 De Başarılı Araştırmalarımdan Cesaretlenerek Akademik Pozisyonlara Başvurmaya Başladım. Yaklaşık Elli Üniversiteye Başvurdum ve Tümünden Geri Çevrildim Hatta Bazıları Başvuruma Yanıt Bile Vermedi.

Bana Çok Güzel Öğretim Veren Kendi Memleketimdir. Bana Olağanüstü Tıp Eğitimi Verdi ve O Buradaki Başarımın Kaynağı Oldu.

Türkiye’deki Günlük Politik Çekişmeleri Takip Edersem Üzüntümden Çalışamam. Bu Yüzden Gençlere Tavsiyem Bu Tür Kavgalara Girmeyin.

Ben Türk’üm, O Kadar! Mardin’de Doğmuşsam, Cizre’de De Doğmuşsam, Kars’ta Da Doğmuşsam Ben Türk’üm. (“Kürt Müsünüz, Arap Mısınız?” Diye Soran BBC Muhabirine Cevabı. )

Bütün Enerjinizi İşinize Verin. Bilim Öğrenmeye Çalışın. Günlük Dedikodularla, Politikalarla Uğraşmayın.

Gereği Kadar Öğrenin, Aşırıya Kaçmak Yaratıcılığı Öldürüyor.

Okumanın Yanı Sıra Düşünmek İçin De Kendinize Zaman Ayırın.

Hedefimiz DNA Onarımının Ne Zaman Minimum Ne Zaman Maksimum Olduğunu Belirleyerek, DNA Onarımı Potansiyelinin En Az Olduğu Zaman İlaç Tedavisi Uygulayarak Hem İlacın Etkisini Çoğaltmak Hem De Yan Etkileri Azaltmak.

DNA Onarımı Mekanizmasını Aydınlatmak, Kanser Tedavisi Noktasında Çok Önemli. Gayemiz Bu Mekanizmayı Açıklamak.

Saygı İstiyorsanız, Önce Kendinize Saygı Göstereceksiniz.

Herkesten Üstün Değiliz Ama Kimseden De Aşağı Değiliz.

Kendimizle İftihar Edelim Ki Başkası Da Bize Saygı Göstersin.

Türkiye İçin Bu Kadar Önemli Olduğunu Bilseydim 2 Misli Çalışır ve 20 Yıl Önce Alırdım Bu Ödülü.

Çalışmak Kendimize, Ailemize, Milletimize Vatan, Namus Borcudur.

Bir Cevap Yazın