You are here: Home » FİLOZOF SÖZLERİ » Adam Smith Resimli Sözler (1723-1790)

Adam Smith Resimli Sözler (1723-1790)

Adam Smith, İskoç filozof. Ahlak felsefesi profesörü olması nedeniyle ekonomik açıklamalarında bu felsefe dalının etkileri yoğun görülür. Ekonomide ve doğal olaylarda bir düzen olduğunu ve bunun gözlem ve ahlâk hissi ile tespit edilebileceğini söyler. 

Doğum tarihi: 16 Haziran 1723, Kirkcaldy, Birleşik Krallık
Ölüm tarihi ve yeri: 17 Temmuz 1790, Panmure House, Edinburgh, Birleşik Krallık

Vikipedi

17 Temmuz 1790 da ölen iskoç filozof Adam Smith’in özgün içerikli ve titizlikle seçilmiş anlam ifade eden sözlerini paylaşıyoruz. Sözler alıntılardan oluşuyor. Görseller ise resimlisozler.net‘e aittir. İzinsiz kullanım telife tabidir. İsim vererek ve alıntı yaparak dilediğiniz mecrada paylaşabilirsiniz.

Adam Smith Sözleri

Para Bir Mübadele Aracıdır.

Piyasayı Görünmez Bir El İlişkilendirir.

Her Bireyin Kendi Şartlarını İyileştirmeye Yönelik Doğal Çabaları, Dışarıdan Yapılacak Herhangi Bir Yardımdan Çok Daha Yararlıdır ve Toplumda Servet ve Refahın Artması İçin Yeterlidir.

Fakirlerin Asıl Trajedisi Beklentilerinin Fakirliğidir.

“Tüketim, Bütün Üretimin Tek ve Nihai Amacıdır.”

Milletlerin Zenginliği, Devletlerin Ekonomiye Müdahale Etmeyip, Arz ve Talep Yasalarına Göre İşlemesine İzin Verdiği Bir Durumda Ortaya Çıkar.

Ortak Çıkar Bireylerin İnsanlıklarına Dayalı Değildir; Bencilliklerine Dayalıdır.

Bütün Adaletsizliğin ve Yağmanın Kaynağıdır Para.

Büyük Servet Olan Yerde Büyük Eşitsizlik Vardır. Bir Kişinin Çok Zengin Olabilmesi İçin En Az Beş Yüz Fakir Gerekir.

Dürüstlük En İyi Politikadır.

Devlet Mülkiyetin Güvenliğini Korumak Üzere Kurulduğu Sürece, Gerçekte Zenginleri Yoksullara Ya Da Mülk Sahibi Olanları Mülk Sahibi Olmayanlara Karşı Savunmak Üzere Kurulmuş Demektir

Özgürleşmiş İnsanlık, Kendi Doruklarına Çıkacaktır.

Yasa Koyucu, Ne Zaman İşverenlerle Onların İşçileri Arasındaki Anlaşmazlıkları Sonuca Bağlamakla Uğraşsa, Danışmanları Hep İşverenlerdir.

Sermaye ile Gelir Arasındaki Orantı, Çalışma ile Aylaklık Arasındaki Orantıyı Düzenler. Her Nerede Sermaye Ağır Basarsa Orada Çalışma; Her Nerede Gelir Ağır Basarsa Orada Aylaklık Hüküm Sürer.

Bir Cevap Yazın